Dlaczego nasz wzrok się rozmywa, kiedy zbyt długo korzystamy z komputera?

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Dlaczego nasz wzrok się rozmywa, kiedy zbyt długo korzystamy z komputera?

Opublikowany

Jeśli pracujesz przed komputerem cały dzień, spędzasz dużo czasu na oglądaniu telewizji lub graniu w gry wideo, możesz zauważyć, że Twój wzrok po pewnym czasie trochę się rozmywa.

Jeśli pracujesz przed komputerem cały dzień, spędzasz dużo czasu na oglądaniu telewizji  lub graniu w gry wideo, możesz zauważyć, że Twój wzrok po pewnym czasie trochę się rozmywa. Jest to spowodowane tak zwanym syndromem widzenia komputerowego (ang. Computer Vision Syndrome, CVS), czyli grupy zagadnień związanych z oczami i wzrokiem, które są wynikiem zbyt dużej ilości czasu spędzonego przed monitorem czy ekranem. Dobrą wiadomością jest to, że syndrom widzenia komputerowego nie jest trwały i istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec jego wystąpieniu.

Kto jest narażony.jpg

Co powoduje rozmycie?

Nie trzeba być bardzo starym, by pamiętać rzeczywistość, zanim komputery zdominowały nasze życie. W 2011 roku 75,6 proc. gospodarstw domowych zgłosiło, że używa komputera, choć w 1984 roku odsetek gospodarstw, w których znajdowały się komputery wynosił zaledwie 8,2 proc. (US Census Bureau).
Człowiek nie jest przystosowany do siedzenia w jednym miejscu, wpatrując się w ekran. Komputery, tablety, smartfony nadmiernie obciążają układ wzrokowy, to fakt. Obniżony poziom kontrastu i odbicia na ekranie sprawiają, że korzystanie z urządzeń elektronicznych staje się jeszcze bardziej niewygodne. Nieodpowiednia postawa, złe oświetlenie, niewłaściwa odległość od ekranu i jego niedopasowana rozdzielczość mogą pogorszyć objawy syndromu widzenia komputerowego.
Przyczyny.jpg

Skąd się dowiedzieć, czy mam syndrom widzenia komputerowego?

Istnieje wiele objawów towarzyszących syndromowi widzenia komputerowego, na które należy zwrócić uwagę:
 • zmęczenie oczu
 • ogólne zmęczenie
 • ból głowy
 • niewyraźnie widzenie z bliska i z daleka
 • uczucie suchości lub podrażnienia oczu
 • bóle szyi i pleców
 • podwójne widzenie
Konsekwencje.jpg
Syndrom widzenia komputerowego może stwierdzić lekarz okulista na podstawie serii wykonanych badań (m.in. badania wydzielania i analizy składu filmu łzowego). U okulisty dowiesz się także, czy i jak możesz zniwelować tę przypadłość. Jeśli nie zastosujesz się do zaleceń, możesz narazić swój wzrok na większe ryzyko i silniejsze objawy syndromu widzenia komputerowego.

Co mogę zrobić z cyfrowym zmęczeniem wzroku?

Zawsze można unikać używania komputerów i innych urządzeń elektronicznych, ale wiemy, że w obecnym świecie jest to nierealne.  Wprowadź więc do swojego rytmu dnia kilku zdrowych nawyków podczas korzystania z komputera, smartfona czy tabletu, które pomogą złagodzić objawy cyfrowego zmęczenia wzroku.
 • ustaw ekran w odległości 40-50 cm od wzroku
 • siedź prosto ze stopami dotykającymi podłogi
 • daj odpocząć oczom przez 15 minut co 2 godziny
 • wprowadź zasadę regularnego spoglądania na przedmioty położone w oddali: co 20 minut patrz przez 20 sekund na przedmiot znajdujący się w odległości minimum 6 metrów
Jeśli wypróbujesz nasze wskazówki, a wciąż będziesz odczuwał dyskomfort podczas korzystania z urządzeń elektronicznych, koniecznie umów się na wizytę u okulisty.

Udostępnij

Cyfrowe zmęczenie wzroku

Odczuwasz dyskomfort przy patrzeniu?