Odpowiedzi na najczęstsze pytania o soczewki kontaktowe 

Q&A

Odpowiedzi na najczęstsze pytania o soczewki kontaktowe 

Opublikowany

Czy noszenie soczewek kontaktowych jest zdrowe? 

Korekcja wad wzroku soczewkami kontaktowymi jest w pełni bezpieczna i zdrowa. Współczesne materiały wykorzystywane do produkcji soczewek kontaktowych zapewniają wymaganą dla oczu przepuszczalność tlenu, a systemy pielęgnacji w postaci płynów do soczewek kontaktowych dobrze usuwają szkodliwe mikroorganizmy oraz inne zanieczyszczenia.

Zdarzają się powikłania po soczewkach kontaktowych, lecz zdecydowana większość z nich spowodowana jest nieprzestrzeganiem zasad higieny i zasad postępowania z soczewkami:

 - mycia rąk przed zdjęciem i założeniem soczewek kontaktowych,
 - braku wizyt kontrolnych,
 - „przenoszenia”, czyli zbyt długiego używania soczewek o określonym czasie stosowania,
 - zmiany „na własną rękę” zarówno typu stosowanych soczewek, jak i płynów do ich pielęgnacji, itd.

Przeczytaj więcej o pielęgnacji soczewek:

Pielęgnacja soczewek kontaktowych - aby jak najlepiej Ci służyły | CooperVision Poland

Soczewki kontaktowe to wyroby medyczne, zatwierdzane i nadzorowane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków, dlatego ważne jest, aby właściwie się z nimi obchodzić. Oto kilka kwestii związanych z pielęgnacją soczewek kontaktowych, o których należy pamiętać, aby soczewki mogły Ci jak najlepiej służyć:

Od jakiego wieku można nosić soczewki kontaktowe?

Nie ma zarówno dolnej, jak i górnej granicy wieku, od którego i do którego można nosić soczewki kontaktowe. Specjalista, po ocenie kondycji, w jakiej znajduje się oko, decyduje, czy osoba może nosić soczewki kontaktowe, czy nie. Właśnie dlatego tak ważna jest zarówno pierwsza wizyta, mająca na celu dopasowanie soczewek kontaktowych, jak również wizyty kontrolne.

Przeczytaj więcej, jeśli chcesz dopasować soczewki dla dziecka: 

Soczewki kontaktowe dla dzieci - „odpowiedni” wiek, aby zacząć nosić soczewki | CooperVision Poland

Noszenie i pielęgnacja soczewek w sposób pozwalający na utrzymanie oczu i wzroku w jak najlepszej kondycji stawia przed nami większe wyzwania niż ma to miejsce w przypadku okularów. Ale w jakim wieku można zacząć nosić soczewki? Przedstawiamy tu porady i okoliczności, które należy wziąć pod uwagę, kiedy po raz pierwszy zaczyna się nosić soczewki.

Czy mogę nosić soczewki kontaktowe, jeśli mam dużą wadę wzroku?

Praktycznie nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o moc soczewek kontaktowych - miękkie soczewki kontaktowe produkowane są w zakresie od -3 do +35 dioptrii. Tak szeroka liczba parametrów powoduje, że w praktyce niemal 99,9 proc. wad wzroku może być korygowanych za pomocą miękkich soczewek kontaktowych. 

Czy muszę mieć okulary, jeśli mam soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych nie wyklucza konieczności posiadania okularów, ponieważ nie zawsze można nosić soczewki kontaktowe (np. w trakcie przeziębienia czy zapalenia spojówek). Nawet jeśli większość czasu w ciągu dnia spędzamy w soczewkach kontaktowych, warto mieć okulary, które zapewnią ostre widzenie w momencie, gdy soczewek kontaktowych z różnych powodów nie będzie można używać. 

Czy soczewki zawsze są słabsze niż okulary?

Soczewki kontaktowe nie zawsze są słabsze niż okulary. Rozróżnienie w mocy soczewek kontaktowych i okularów zależne jest od mocy korekcji okularowej i tzw. odległości wierzchołkowej, czyli odległości, w jakiej wyznaczona została wada refrakcji lub w jakiej znajdują się okulary. Bazując na powyższych danych, soczewki kontaktowe są mocniejsze od okularów w przypadku „plusów”, ale słabsze od okularów w przypadku „minusów”.

Czy można nosić soczewki podczas kąpieli, w trakcie pływania na basenie, w jeziorze, w morzu?

Nie! W wodzie kranowej, basenowej, w jeziorze/morzu mogą występować pierwotniaki, takie jak Acanthamoeba, powodujące pełzakowate zapalenie rogówki prowadzące do utraty jej przezroczystości, której konsekwencją może być nawet utrata widzenia. Biały pierścień dokoła źrenicy lub zmiana koloru białek oczu na czerwony mogą oznaczać takie zakażenie. Jak najszybciej udaj się wówczas do lekarza!  

PAMIĘTAJ, SOCZEWKA KONTAKTOWA NIE MOŻE MIEĆ KONTAKTU Z WODĄ! 

90 proc. pełzakowatych zapaleń rogówki występuje właśnie u użytkowników, których soczewki miały kontakt z wodą. Pojemnika na soczewki kontaktowe również nie można czyścić wodą.

Do pielęgnacji i przechowywania soczewek używaj tylko specjalnych preparatów - nigdy wody!

Czy istnieje, a jeśli tak, to jaki jest uniwersalny rozmiar soczewki?

Nie ma uniwersalnego rozmiaru soczewki, który „pasowałby” większości użytkowników. Jest wiele czynników decydujących o dopasowaniu soczewki kontaktowej, zarówno po stronie użytkownika (budowy anatomicznej jego oka), jak również po stronie soczewki kontaktowej.
Różna jest krzywizna powierzchni styku soczewki z gałką oczną. 
Dlatego niezbędna jest wizyta mająca na celu dopasowanie soczewek kontaktowych po raz pierwszy i przy każdej próbie lub chęci zmiany używanych soczewek.

Rozmiar soczewki można porównać do rozmiaru buta, który nosimy. Jeżeli na przykład rozmiar buta w firmie X wynosi 36, nie oznacza to, że buty firmy Y w rozmiarze 36 będą dobrze leżały na naszej stopie. Podobnie jest z soczewkami - rozmiar soczewki jednego producenta nie gwarantuje dobrego dopasowania (innej) soczewki innego producenta. 

Czy soczewka może przesunąć się za gałkę oka?

Soczewka kontaktowa nie może wpaść lub przemieścić za oko, gdyż spojówka gałkowa przechodzi płynnie w spojówkę powiekową, tworząc naturalną barierę uniemożliwiającą soczewce przemieszczenie się „za” oko. Może się zdarzyć, że soczewka schowa się pod górną powieką, ale bez problemu można ją wyjąć.

Czy soczewka może wypaść z oka? 

Prawidłowo dopasowane soczewki kontaktowe zazwyczaj bardzo dobrze przylegają do oka, w związku z czym przypadki wypadnięcia soczewki z oka występują sporadycznie.

Czy alergicy mogą nosić soczewki?

Alergia nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, jednak należy pamiętać, że alergeny zatrzymują się na powierzchni soczewek i mogą zwiększać odpowiedź układu odpornościowego organizmu. W trakcie alergii najlepiej używać soczewek jednodniowych. 

Jakie soczewki kontaktowe są najlepsze?

Nie ma najlepszych soczewek kontaktowych na świecie, są tylko soczewki najlepsze dla danego pacjenta. Specjalista - optometrysta lub okulista - w gabinecie określa, jaka soczewka będzie najlepsza dla danej osoby: jednodniowa, dwutygodniowa, miesięczna, noszona w trybie dziennym czy przedłużonym. 

Gdzie mogę dopasować i kupić soczewki z systemem Digital Zone Optics™ (DZO)?

DZO_logo.jpg

Znajdź specjalistę - Jak unikać Cyfrowego Zmęczenia Wzroku?

90% osób pracujących z komputerem skarży się na symptomy przemęczenia wzroku. Rozwiązaniem są soczewki CooperVision z systemem Digital Zone Optics.

Udostępnij

Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Dobierz soczewki odpowiednie dla siebie!