Jak poprawnie zdejmować z oczu soczewki kontaktowe?
Jak poprawnie zdejmować z oczu soczewki kontaktowe?

Jak poprawnie zdejmować z oczu soczewki kontaktowe?

Opublikowany

Przeczytaj, jak prawidłowo zdejmować i właściwie przechowywać soczewki kontaktowe. Unikniesz zakażeń lub podrażnień oczu i zachowasz komfort widzenia.  

Czyste dłonie zapobiegną infekcjom i podrażnieniom oczu

Zanim zdejmiesz soczewki kontaktowe, dokładnie umyj obie dłonie ciepłą wodą z mydłem. Starannie wytrzyj do sucha czystym, niestrzępiącym się ręcznikiem, najlepiej jednorazowym. To niezbędne dla higieny oczu, także jeśli nosisz soczewki jednodniowe, lub „kończysz” miesięczne, czyli nawet gdy zdejmujesz je, po to aby od razu wyrzucić. Przestrzeganie czystości zmniejsza nie tylko zmniejsza ryzyko przeniesienia zanieczyszczeń na soczewki, ale też zapobiega podrażnieniom oka i powstawaniu infekcji.  

Płyn i pojemnik do przechowywania soczewek

Przed samym zdjęciem szkieł kontaktowych nalej do pojemnika na soczewki świeży płyn, przeznaczony do ich przechowywania.   

Dobre oświetlenie i lustro

Skorzystaj z lustra. W dobrym oświetleniu przyjrzyj się z bliska uważnie swoim oczom, tak aby zobaczyć na nich krawędzie soczewek.  

Zdejmuj w tej kolejności w jakiej zakładałeś 

Zdejmowanie rozpocznij najlepiej od tego samego oka, do którego jako pierwszego założyłeś soczewkę. Po zdjęciu odłóż od razu do przegródki pojemnika, tej samej, z której wyjąłeś soczewkę wcześniej, przy jej zakładaniu.

W ten sposób, w wypadku soczewek wielokrotnego użytku, np. tygodniowych czy miesięcznych, łatwiej unikniesz niewłaściwego rozmieszczenia soczewek i nie pomylisz się przy ich kolejnym zakładaniu.

Odchylenie powiek i zsunięcie soczewki 

Pomrugaj, aby zwilżyć oczy. Skieruj wzrok górze. Środkowym palcem dłoni delikatnie odsuń w dół dolną powiekę. 

Zdejmujemy dwoma palcami 

Palcem wskazującym tej samej ręki dotknij dolnej krawędzi soczewki i zsuń ją lekko w dół ze źrenicy.  Schwyć soczewkę opuszkami dwóch palców, wskazującego i kciuka. Lekko ściśnij i oboma palcami zdejmij z oka, podnosząc z powierzchni gałki ocznej. 

Użyj kropli dla pomocy 

Jeżeli nie możesz zdjąć soczewki, zakrop oczy kroplami nawilżającymi, nazywanymi też sztucznymi łzami. Soczewki kontaktowe słabiej przylegają do mocno zwilżonych gałek ocznych i są łatwiejsze do usunięcia. Gdy w trakcie zdejmowania soczewka się zwinie, a jej krawędzie zlepią, użyj kilku kropli świeżego płynu do soczewek do zwilżenia jej powierzchni. Następnie pocierając delikatnie wilgotnymi opuszkami palców, rozdziel krawędzie, tak aby soczewka wróciła do swojego kształtu. Po takim zabiegu zdezynfekuj soczewki przed odłożeniem do przechowania. 

Po zdjęciu z oka 

Postępowanie po zdjęciu soczewki różni się, w zależności od tego, jakich rodzaju soczewek używasz: jednorazowego użytku (jednodniowych) czy przeznaczonych do wielokrotnego zakładania (tygodniowych, miesięcznych).

Soczewki jednorazowe, czyli jednodniowe – do kosza

Soczewki jednodniowe są najprostsze w użyciu. Ich największą zaletą jest fakt, że na koniec dnia zdejmujesz je i od razu wyrzucasz! Wystarczy, że pamiętasz o czystych i suchych dłoniach. Nie musisz martwić się właściwe przechowanie soczewek jednodniowych – odpada też koszt zakupu płynu do ich czyszczenia.

Soczewki tygodniowe lub miesięczne – do przechowania

Postępowanie z soczewkami wielokrotnego użytku jest nieco bardziej skomplikowane. Zależy od tego, jakiego rodzaju płynu używasz. Są ich dwa rodzaje: płyn na bazie nadtlenku wodoru oraz płyn uniwersalny. Optometrysta dobierze płyn odpowiedni dla Twoich soczewek.

Musisz wiedzieć, jak stosować płyny do soczewek  

Każdy płyn do soczewek wymaga przestrzegania kilku zasad postępowania. Preparaty do pielęgnacji soczewek mają określoną datę przydatności do użycia. Nigdy nie używaj przedatowanych płynów i dokładnie zamykaj ich opakowania. Nie zmieniaj płynu bez kontaktu ze specjalistą. Nie mieszaj płynu z innymi cieczami ani innym rodzajem płynu.     

Płyn na bazie nadtlenku wodoru

Płyn oksydacyjny na bazie nadtlenku wodoru jest łatwy w użyciu, ale wymaga systematyczności. Świeży płyn nie może wchodzić w kontakt z oczami! Zapewnia oczyszczanie i dezynfekcję soczewek, gdy są w nim zanurzone w specjalnym pojemniku, ale ten proces musi trwać co najmniej 6 godzin. W pojemniku znajduje się platynowa elektroda, która wywołuje reakcję chemiczną, przekształcającą płyn w wodę po upływie tego czasu.

Gdy stosujesz płyn na bazie nadtlenku wodoru, nie możesz używać ponownie tej samej pary soczewek w czasie krótszym niż 6 godzin od umieszczenia w pojemniku. Jeśli nie nosisz soczewek w ciągu następnego dnia, musisz je ponownie zdezynfekować przed założeniem!

Jeśli stosujesz płyn na bazie nadtlenku wodoru, zdejmując soczewki, włóż je od razu do odpowiednich przegródek w pojemniku do ich przechowywania. Nie musisz ich czyścić w dłoniach. Napełnij pojemnik świeżym płynem do zaznaczonego na nim poziomu. Przed zamknięciem pojemnika sprawdź, czy obie soczewki są całkowicie zanurzone w cieczy.
Po 6 godzinach będą czyste i gotowe do użycia.

Płyn uniwersalny

Płyn uniwersalny - ang. multipurpose solution, w odróżnieniu od płynu na bazie nadtlenku wodoru, jest nieszkodliwy, nawet jeśli dostanie się oczu wskutek niewłaściwego zastosowania. Wymaga jednak pewnych zabiegów od użytkownika. Jeśli korzystasz z płynu uniwersalnego, postępowanie jest inne, niż w wypadku płynu na bazie nadtlenku wodoru. Po zdjęciu musisz każdą soczewkę oczyścić i opłukać na dłoni. Jak to zrobić?

Wyjmij soczewkę z prawego oka. Umieść ją w zagłębieniu dłoni i polej z obu stron kilkoma kroplami płynu uniwersalnego. Końcem palca delikatnie przetrzyj obie strony soczewki od środka do krawędzi, przez 15-20 sekund. Następnie opłucz obie strony soczewki płynem, Dopiero teraz możesz schować soczewkę do pojemnika.

Cały proces powtórz tak samo dla soczewki zdjętej z lewego oka. Po włożeniu obu soczewek do pojemnika, napełnij go świeżym płynem wielofunkcyjnym - tak, aby soczewki były w nim całkiem zanurzone i zamknij pojemnik. Pozostaw je w nim na noc, lub przynajmniej na 6 godzin.  
Jeśli korzystasz z płynu uniwersalnego, nie zostawiaj w nim nigdy soczewek na noc bez uprzedniego ich oczyszczenia i opłukania! 

Stosując się do powyższych zasad, nie powinieneś mieć problemów ze zdejmowaniem, a także przechowywaniem soczewek.  

Udostępnij